• Jilber Barutçiyan ile Mantar Üzerine Sohbetler
Jilber Barutçiyan ile Mantar Üzerine Sohbetler

Jilber Barutçiyan İle Mantar Üzerine Sohbetler

Bugünkü konuğumuz Jilber Barutçiyan. Ülkemizin mantar konusunda eğitim almış tek yetkili kişisi… İsviçre’de yıllarca yaşamış ve şu anda Istanbul ve Adatepe arasında yaşamını sürdürüyor. Kendisini Adatepe ziyaretim sırasında tanıdım ve mantarlarla ilgili röportaj yapabilir miyiz diye sorduğumda sağolsun beni kırmadılar. Ben de sizi ve kendimi bilgilendirmek adına bazı sorular hazırladım. Mantarlarla ilgili bilgi edinmek istiyorsanız, ilk kitabını alabilirsiniz. Yakında ikinci kitap geliyormuş hadi hayırlısı… Ben de arşivime hemen ekledim. Toplumumuzun bilinçlenmesi adına Jilber Bey’in bence bizler için çok kitap yazması gerekiyor.

Mantar konusunda oldukça bilgisiz bir toplum olduğumuzu sorular cevaplandıkça anladım… Geçen hafta Neolokal’de Şef Maksut Aşkar’ın kendi elleriyle hazırladığı mantarlı menüleri tattık… Hepsi birbirinden farklı lezzetleri sizlere sunuyordu. ‘’Mantarlı tatlı da yedim ya, artık ölsem de gam yemem.’’

En son Isparta köylerinde rastladığım bir mantara elimi sürecekken yanımda bulunan Çetin hocam ‘’Lütfen elinizi sürmeyin’’ dedi. İnanın bir an tedirgin oldum. Oysa ki ne  kadar da masum ve şirin duruyorlardı. Kahverengi renkli ama ne kadar şirinlerdi anlatamam. Aynı küçüklüğümüzdeki Şirinler’in mantar evleri gibi…

Haftada en az 2-3 kez mantar tüketmeyi seven benim gibi insanların kültür mantarlarını tüketmenin dışına çıkması için mantar konusunda deneyim kazanması gerekir.

İşte bir anlık tadım sonucunda, sağlığınızı kaybedebilir, belki de Allah korusun tek lokmayla hayatınızı kaybedebilirsiniz…

Gelin Jilber Hoca’nın anlattıklarından bir şeyler öğrenelim.

Türkiye’deki tek mikrobiyologsunuz. Mantarlar ile ilgili nerede eğitim aldınız?

Mikrobiyoloji mantar bilimidir. Türkiye de ve dünyada çok ihmal edilmiş bir bilim. Evet mantarlarla ilgilenen kişi sayısı Türkiye de ve dünya da çok az… Ben de eğitimimi İsviçre Sağlık Bakanlığı’nın Mantar Uzmanlığı Diploması aldım.

Türk halkı mantar konusunda oldukça deneyimsiz diye düşünüyorum ve ülkemizde hangi mantar türlerini toplamalıyız ve tüketmeliyiz? Bu konuda bizi bilgilendirebilir misiniz?

Mantar pek çok Avrupa ülkesinin aksine derinlemesine mutfağımıza pek yerleşmemiş. Deneyimsizlik otomatik olarak başlıyor.

Türkiye mantar florası açısından dünyanın en zengin değerlerine sahip. Hatta Trüf mantarları bile ülkemizde bulunmakta. Trüf mantarları Trakya sınırından başlayıp, özellikle bütün Batı Karadeniz oldukça zengin bölgeler…

Köygöçüren adıyla bilinen mantardan bize biraz bahseder misiniz? Ne kadar efsane bir isme sahip?

Mantar alırken zehirli ve zehirsiz olarak diye ikiye ayıramayız. Öldüren mantarlar, zehirli mantarlar, az çeşitte yenen yararlı mantarlardır. Herkes mantar bulunca hemen yemek ister fakat bizim görevimiz zehirli olanları onlara öğretmektir.

Köygöçüren mantarını tanımak gerekir. Basında gördüğünüz ölüm vakalarının yüzde doksanı bu mantardandır. Yağ yeşili renginde, oldukça güzel görünümlü, etli mantarlardır. Öldürücü mantarların panzehiri yoktur. Bilinenin aksine zehirli mantarlar hemen öldürmez. 2-3 gün içinde etkilenirsiniz.

Türkiye’de mantar açısından en verimli bölge hangisi?

Batı Karadeniz gerçekten de çok güçlü bir bölge…

Mantar zehirlenmesi sırasında yapacağımız ve yapmamız gereken şeyleri bize açıklar mısınız?

Öncelikle panik yapmayın. Siz herhangi bir müdahalede de bulunmayın. Kusturma, yoğurt verme gibi… Mantar konusunda bilgili olsalar da  kimseyi dinlemeyin ve en yakın sağlık kuruluşuna yanınıza yenilen mantardan örnekler alarak en kısa zamanda başvurmalıyız.

Yurt dışında yapılan çok özendiğim mantar turları var.  Ülkemizde de sizin de eşlik ettiğiniz turlar varsa bizi bilgilendirir misiniz?

Mantar sezonu başladığında, bireysel, kurumsal ve grup turlarımızı gerçekleştiriyoruz.  Age Travel Gökalp Bey ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Şirket çalışanlarına kurumsal çalışmalar hazırlıyoruz.

Mantar konusunda ihtisas yapmak isteyen kişilere hangi kurumları önerirsiniz?

Maalesef hiçbir kurum öneremiyorum. Ben de yıllar süren eğitimler sonucunda öğrendim. Ne yazık ki dünyada bile hiçbir üniversite de Mikoloji kürsüsü yok. Mantar bilimini çalışan avukatlar, doktorlar bile var.  Benim çalışmayı çok sevdiğim arkadaşım marangoz ve dünyaca ünlü…

Çok kitap okuyup, arazide olmak gerekiyor, araştırma yapmaları gerekli. Birçok seminere, atölye çalışmalarına katılmaları gerekiyor. Önerebileceğim kitap ise benim kitabım. Oldukça ayrıntılı. Yakında ikinci kitabım da basılıyor.

Jilber Barutçiyan’a verdiği bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

Bilmediğimiz mantarlara aman dikkat!

Sevgiyle kalın!

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com


 
Etiketler: Jilber Barutçiyan, Adatepe, İsviçre, mantar tadımları, mantar yemekleri, en iyi mantar yemeği tarifleri, Neokokal, Maksut Aşkar, Mikrobiyolog, Mantar Bilimi, Hangi Mantar Zehirli. Gökalp Özdikicioğlu, Age Travel, Mantar Zehirlenmesinde Neler Yapılmalı, Ülkemizdeki Trüf Mantarları hangi Bölgede yetişiyor? kültür mantarı, mantar turları, Age Travel Gökalp,
 
 
 
 
 Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Sevil Deniz ile Devr-i Alem

E-BÜLTEN KAYIT
Bizden haber almak için mail listemize kaydolun...
   
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Sevil Deniz Tasarım & Kodlama: Pilego