• Kapadokya’da Gizli Cennet Molu Çiftliği
Kapadokya’da Gizli Cennet Molu Çiftliği

Kapadokya’da Gizli Cennet Molu Çiftliği

Yeni bir yer keşfedince sizinle paylaştığımı bilirsiniz. Bu sefer rotam Kayseri bölgesi’nde Molu Çiftliği…

Bir davet sırasında Oluş Molu ile tanıştım harika sıcacık, samimi ve gözlerinin içi gülen birisi…

Sohbetimiz o kadar keyifliydi ki ‘’lütfen çiftliği gelin gözlerinizle görün’’ dedi… İlk fırsatta ziyarete gittim ve 2500 dönüm içinde kurulan çiftlikte oldukça sıra dışı anlar yaşadık. Hatta yazın tekrar gidebilirim. İnanın arazi gezmekle bitmiyor.

Kapadokya benim için çok özel bir bölge. Eskiden iş nedeniyle oldukça sık ziyaret ediyordum. Her gidişimde ayrı bir mutluluk sarar beni.Oranın enerjisi insana ayrı bir huzur veriyor. Programımda gelişen ani durum yüzünden dostlarımı ziyaret edemedim. Kapadokya’ya en kısa zamanda tekrar gelmem gerekecek. Yazıyı okuyanlar gönül koymasın ne olur…

Molu Çiftliği’nde 1940 yıllarında Oluş Hanım’ın dedesi Arif Molu ile başlayan ağaçlandırma ve ıslah çalışmaları, halen Faruk Molu ile hayata devam ediyor. Faruk Molu 91 yaşında ama hâlâ maşallah dimdik ayakta… Nereye baksanız Kayseri de Molu soyadına rastlıyorsunuz. Okullar, fabrikalar yöreye oldukça hizmet sunan bir aile...

Konvansiyonel ve organik tarım yapılan alan, aynı zamanda meyve ağaçları, orman ekosistemi oluşturmak için dikilen Karaçam ve Sedir ağaçları, kuru tarım, sebze yetiştiriciliği ve üzüm bağlarını kapsıyor.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılan çiftlikte, reçelleriniz, salçalarınız evinize kadar teslim ediliyor.

Kayseri’de ilk kez at yetiştiriciliğini ilk Molu Çiftliği’nde yapıldığını öğrenince çok mutlu oldum. Safkan İngiliz atları ile Faruk Molu’nun eşi Marianne Molu ilgilenirmiş.

Oluş Hanım, Hacettepe Üniversitesi’nde Biyoloji Bölümü’nden mezun olmuş. Bir süre orada kalıp çalışarak hayata atılmış…

Daha sonra Kayseri’ye Molu çiftliğine dönüp, şaraplık asma yetiştirmeye başlamış. Tarım yapmak ve Üretmenin İbadet Olduğunu Duymak Paha biçilemez Değerde… Doğaya ve doğadaki tüm canlılara saygı duyarak, doğal yaşamı bozmadan ve çevreyi kirletmeden bir ekosistemin parçası olarak yaşamamız gerektiğini hayata geçirme inancı ile, organik üretime yönelen Oluş Molu,’’ üretimin her şekilde aile geleneği olduğunu ve tarım yapmanın ve üretmenin kendisi için ibadet olduğunu’’ söylüyor.

Oluş Molu bölgenin ilk organik üretimini gerçekleştirmiş....

Mevcut tarım arazilerinin bir kısmını konvansiyonel tarım üretimi statüsünden çıkararak organik tarım üretiminin yapıldığı araziler haline getirmiş.10 yıldır bu araziler üzerinde sertifikalı organik yaş sebze ve meyve yetiştiriyormuş.

Oluş Hanım, 2006 yılında mevcut arazisini kullanarak organik üretime başlayarak ve Kayseri’de ilk organik üretici olarak üretim yapmış.

Butik Şarapçılık

Oluş Hanım, mevcut üzüm bağlarının, bölgenin kaliteli toprak yapısını da göz önüne alarak bir kısmını yenileyerek, yeni fide dikimleri yapmış ve bağ alanlarını genişleterek bu arazilere yöre ile uyumlu şaraplık üzüm fideleri dikmiş. Katma değeri yüksek mamül üretimi hedefleyerek, şarap üretim tesisi kurmuş. Butik üretim hedefi ile ürettiği Vinolus Şarapları ile öyküsü başlamış.

Butik şarap üretiminin büyük bir kısmını sofralık ve şaraplık üzüm bağcılığı oluşturuyor. Çeşitli mamul ürünlerin de üretildiği çiftliğinde ürün kalitesi ve lezzeti ön planda tutulmakta ve geleneksel üretim yöntemleri kullanılarak üretim yapılıyormuş.

Oluş Hanım, biraz şarap hakkında bize bilgi verir misiniz?

Şarap bir öyküdür... Şarap bir yaşam biçimi, bir öykü ve kültürdür. Şarabın öyküsü bağda başlar, bağda şekillenir, yağmurun hızıyla, rüzgârın tınısıyla, güneşin sıcaklığı ve gün içinde artan kavuruculuğuyla, gecenin serinliği ve ayazıyla, aylar süren süreç içinde üzümüne tat verir. Yetiştiği bölgeye gelmeseniz dâhi, şarabı kokladığınızda, tadına baktığınızda, eğer hissedebilirseniz kulağınıza fısıldar harika öyküsününü..

Ödüller

Tam anlamıyla butik üretim gerçekleştirerek daha doğal üretim yöntemleri ile zorlu yolları aşıp, kaliteli ürünler yapmayı başaran Vinolus, ilk üretimi ile “Chardonnay du Monde” adlı yarışma da “Vinolus Chardonnay 2009” ‘’2010’’ ‘’2011’’ isimli şarabıyla 3 kere gümüş madalya almış.

Brüksel’de 2011 yılında düzenlenen ‘’Concours Mondlal de Bruxelles 2011” yarışmasında ‘’Vinolus Syrah 2009” ile gümüş madalya almış. “Doğaya dönük organik tarım üreticileri birliği” derneğini de kuran Oluş Molu, başarılarıyla ülkemizin gurur kaynağı…

Umarım ülkemize daha çok madalyalar kazandırır.

Molu Çiftliğinden Ne Alınır?

Karakovan balı, yayla balı, domates salçası, erişte ve üzüm pekmezi mutlaka denenmeli… Böyle başarılı hanımların yolları açık olsun!

Molu Çiftliği

e : olusmolu@yahoo.com

T : 0 534 893 98 97

 

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com


 
Etiketler: Kapadokya, Kayseri, Ünlü Molu Çiftliği, Arif Molu, Faruk Molu, Oluş Molu, organik tarım, organik ürünler, butik şarapçılık, şarap bağları,
 
 
 
 
 Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Sevil Deniz ile Devr-i Alem

E-BÜLTEN KAYIT
Bizden haber almak için mail listemize kaydolun...
   
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Sevil Deniz Tasarım & Kodlama: Pilego