• Fotoğraf Tutkunları Bu Röportajı Kaçırmayın!
Fotoğraf Tutkunları Bu Röportajı Kaçırmayın!

Fotoğraf Tutkunları Bu Röportajı Kaçırmayın!

Çetin Kâmil Erkeçoğlu, instagram’da fotoğraflarına hayran olduğum, her gün takip ettiğim, her fotoğraf karesi ile harikalar yaratan bir beyefendi… Açıkçası o kadar mütevazı bir kişiliğe sahip ki. Ve kendisinden bu güzel fotoğrafları çekerken nelere dikkat ettiğini, hangi destinasyonlar da güzel kareler yakaladığını kendisine sizler için sordum. @kamilerkecoglu

Kamil Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1957 İstanbul doğumluyum. 1982 yılında Marmara Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldum. Uzun dönem askerlik görevini bitirdikten sonra 1983 yılında Satış Elemanı olarak göreve başladığım Eczacıbaşı ASKAYNAK A.Ş.'nden Satış Yöneticisi olarak 2010 yılında emekli oldum. Daha sonra yine özel sektörde yeni bir oluşumun başında Yönetici olarak 2015 yılı sonuna kadar çalışarak profesyonel iş hayatımı noktaladım. İmkân ve zaman yaratabildiğim sürece; seyahat etmek, fotoğraf çekmek, kitap okumak, sanat etkinliklerini takip etmeğe çalışmaktayım.

İlk ne zaman fotoğraf çekmeye başladınız?

Bu güzel kareleri çekerken hangi fotoğraf makinelerini tercih ediyorsunuz? İlk tanıştığım fotoğraf makinası, Babam'a ait Lubitel 2 idi. Lise çağlarında ise bu kez kendime ait analog compact Canon fotoğraf makinam oldu. Bu iki ürün bendeki fotoğraf merakının temelini oluşturmaktaydı. 1990 yılında, ilk değişebilir objektifli yarı profesyonel SLR NIKON F401-S analog makina ile çekim yapmaya başladım. Nikon'a olan eğilim ve sevdam bu şekilde başladı. Değişebilir objektifli makina kullanıcıları ekipmanlarını sahip oldukları markaya paralel oluşturdukları için diğer markaya geçişleri zor olmakta. En azından benim için bu böyle. Çok direnmeme rağmen 2005 yılında compact digital fotoğraf makinasına geçtim. Ancak, birçok müdahaleye imkân tanımaması ve kısıtlı makina ayarlara mahkum olma nedeniyle, 2008 yılında hâlâ kullanmakta olduğum NIKON D700 modeline geçiş yaptım. Tüm objektiflerimin Nikon olması nedeniyle yeni bir modele geçişte yine aynı markayı tercih ederim.

instagram’da bizi fotoğraflarınıza hayran bırakıyorsunuz… instagram’da oldukça büyük bir kitleniz var. Bunu nasıl başardınız?

Fotoğraflarımı Instagram'ı hedef alarak çekmiyorum. Hedefim elimden geldiğince kaydettiğim anları paylaşmak. Beğeni kişiden kişiye göreceli kavram. Fotoğraflarım beğeniliyorsa bundan mutluluk duyarım. Zaman zaman portöyüm’deki eski fotoğraflara da yer vermekteyim. instagram'dan önce fotoğraf meraklıları, üye oldukları fotoğraf sitelerine yüklemekteydi. Son dönemde ulaşılabilirliği ve popüler olması nedeniyle instagram ön plana çıktı. Ancak gerçek amatör ve profesyonel sanatçıların eserleri çoğunlukla bu fotoğraf sitelerinde yer almakta.

Fotoğraf makinası seçiminde belirli bir marka ismi vermek pek uygun gelmiyor bana. Nikon, Canon, Fuji, Sony vb. Markaların her bir ürününün, birbirine mukayeseli üstün olduğu noktalar bulunmakta. Bu biraz tercih ve bütçe meselesi. Teknolojinin geldiği nokta göz önüne alındığında, önemli üreticilerin ürünlerinin alınabileceğini söyleyebilirim. Gözlemlerime göre kullanıcıların % 75'inden fazlası Nikon ve Canon kullanmakta. Eğer çok büyük ebatlarda baskı yapılmayacaksa piyasadaki 16-21 Mega Piksel bir makina ihtiyaca yeter. Bu makinalar DX ve FX format olarak üretilir. Profesyonel kullanıcılar ağırlıklı olarak FX tercih etmelerine karşın, özellikle kuş çekimi gibi uzaktan çekim zorunluluğu olan objeler için 1,5 çarpan daha yaklaşan DX format makinaları tercih ederler. Fiyatları da FX format makinalara göre daha uygundur.

Güzel kareler yakalamanın sırrını bizimle paylaşır mısınız? Güzel kare yakalamanın sırrı; doğru zaman, doğru mekân. Gerisi fotoğrafı çeken kişinin gözüne ve yeteneğine kalıyor. Teknik anlamda fotoğrafın olmazsa olmazlarından, altın oran dediğimiz objenin karenin neresine oturtulacağı ile ilgilidir. (Altın oran konusu sanal ortamda incelenebilir. ) Görüntünün sade ve yalın olması, ışığın kullanımı fotoğrafı güzelleştiren unsurlardır. Güneşin sert geldiği (özellikle yaz aylarında) saatlerde çekim yapmaktan kaçınmak. Mümkünse sabah saat 10:00 – 15:00 arasında çekim yapmamak. (Aksi takdirde yüksek kontrast ve ışık patlamalarına neden olacaktır.) Akşam ve gece çekimlerinde mutlaka tripod kullanmak gerekmektedir. Akşam çekimi için gün batımından sonraki 20 dakika en uygun zaman olacaktır.

Çekilecek konuya göre en uygun objektifi seçmek. Yeni başlayanlar için bol çekim yapmak ve bol fotoğraf incelemek kendilerini geliştirme adına faydalı olacaktır. Her türlü hava koşullarında fotoğraf çekmeye çalışmak. Özellikle portre çekiminde kişilerle iletişim kurarak onların iznini alarak çekim yapmak. Sürekli bir avcı gibi tetikte olmak. Kısaca güzel fotoğraf çekmenin sırrı iyi bir makinadan değil, iyi gören bir çift gözden geçiyor.

Yeni fotoğraf çekmeye başlayanlara öneriniz var mı?

Yeni fotoğraf çekmeye başlayanlara önerim; Sanal ortamda yer alan fotoğraf sitelerindeki fotoğrafçıların fotoğraflarını incelesinler. (Özellikle yabancı fotoğraf sitelerinde her konuda fotoğrafa ulaşmak son derece kolay.) Fotoğraf tekniği ile ilgili yayınları okusunlar. Eğer zaman ve bütçe ayırabilirlerse teorik ve atölye dersi veren kurslara dahil olsunlar. Deklanşöre basmaktan korkmasınlar. Fotoğraf merakımın başladığı 90'lı yıllarda kurslara katılmak için yeterli zaman yaratamadığım için, ikinci el yabancı fotoğraf dergilerindeki fotoğrafları ve bu fotoğrafların diyafram ve ışık değerlerini incelemeye başladım. Daha sonra fotoğraf duayenlerinden A.Halim Kulaksız'ın önderliğinde yayın hayatına geçen Refo Fotoğraf dergilerini takip ettim. Öğrendiklerimi sahada uygulayarak kendimi geliştirmeye çalıştım.

Fotoğraf meraklıları için Avrupa yakasında İFSAK, Anadolu yakasında ANAFOD fotoğraf dernekleri yeni başlayanlar için atölye ve saha çalışmasına yönelik kurslar açmaktalar. İlgili arkadaşlar sitelerinden programa yönelik bilgilere ulaşabilirler. Bunun dışında bireysel ders veren kuruluş ve şahıslara da elektronik ortamda ulaşabilirler.

Sonbahar ve kış aylarında fotoğraf çekimleri için önereceğiniz destinasyonları bizimle paylaşır mısınız?

Sonbahar ve kış aylarında görülebilecek destinasyonlar içinde; son yıllarda tur programlarına alınan "Romantik Yol" Avusturya Salzburg'dan, İsviçre'ye uzanan bölge gösterilebilir. Fransa'nın Alsace bölgesi, Colmar, Strasburg, La Petite, Avusturya'nın Salzburg ve Hallstatt, Almanya'nın Rotenburg, Swangau,Forggensee bölgeleri muhteşem doğası ve çok iyi korunan tarihi tarihi dokusu ile mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında gelmekte. İlkbahar, sonbahar ve kış aylarında tercih edilebilir.

Bunun yanında tarih ve doğanın harmanlandığı Selanik-Belgrad hattını ( Geniş Balkanlar turu ) yorucu olması yanında bir o kadar keyifli destinasyondur. ( Dubrovnik, Kotor, Ohrid-St. Naum, Belgrad, Mostar, Plovdiv, Budva, Selanik )Bu turu yaz sonu ve ilkbaharda tavsiye edebilirim. Bahsettiğim noktalar muhteşem doğası nedeniyle fotoğrafseverler için mutlaka görülmesi gereken destinasyonlar. İtalya ise fotoğrafseverler için cennet! İtalya'nın hemen hemen her noktası bana göre görülmesi gereken güzelliklere sahip. İş ve ferdi seyahatlerimde yaklaşık 30 ülke ve 4 kıtaya seyahat etme imkânı buldum. Zaman ve imkân yaratabilirsem, Norveç Fiyortları, Nepal, Küba ve Endülüs bölgesi ilk hedeflerim arasında yer almakta.

Bu değerli bilgileri bizimle paylaştığı için Çetin Kâmil Erkeçoğlu’na sonsuz teşekkürler.

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com


 
Etiketler: fotoğraf, fotoğraf çekimleri, profesyonel çekim, instagram fenomenleri, kaliteli çekimler, nikon, canon,
 
 
 
 
 Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Sevil Deniz ile Devr-i Alem

E-BÜLTEN KAYIT
Bizden haber almak için mail listemize kaydolun...
   
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Sevil Deniz Tasarım & Kodlama: Pilego