• Yurt dışında Ülkemizi Gururlandıran Genç Yetenekler
Yurt dışında Ülkemizi Gururlandıran Genç Yetenekler

Bu hafta yurt dışında ülkemizi temsil eden başarılı genç yöneticilerimizden Nebi Ozan Özdemir ile yaptığım röportajı sizlerle paylaşmak istiyorum.

NEBI OZAN OZDEMIR

ASSISTANT DIRECTOR OF FOOD & BEVERAGE / W DOHA HOTEL & RESIDENCES

Uzun zamandır W Hotel çatısı altında başarıdan başarıya koşuyorsunuz? Bize biraz bu başarın arkasındaki  öykünüzden bahseder misiniz?

Öncelikle, başarının asla tesadüf olmadığına inandığımı belirtmek isterim. Şans faktörü elbette önemli. Ancak insan kendi şansını da kendisi yaratır. Hatta bu konuda çok sevdiğim bir söz var: “Başarı, hazırlıkla fırsatın karşılaştığı köşe başıdır.” Dolayısıyla benim için anahtar kelime: Hazırlıklı olmak.

Mesleğe en alt kademelerde görev yaparak başladım ve her daim işimi severek yaptım. Kendimi sürekli öğrenmeye ve yeniliklere açık tutarak geliştirmeye çalıştım. Karşıma çıkacağına inandığım fırsatlara karşı kendimi hazırladım.  

Sanırım yeme-içme kültürüne duyduğum büyük tutku da bunda bir etken. Sektörün değişen ihtiyaç ve dinamiklerini, yeni trendleri takip etmeyi ve yeniden yorumlayarak çalıştığım işletmelere uyarlamayı seviyorum. İnsanlarla iletişim halinde olmak, farklı kültürleri tanımak harika.

Öğrenmek kadar öğrendiklerimi paylaşmaktan da keyif alıyorum. Çalıştığım kişilerin benimle birlikte geliştiklerini görmek çok güzel.

Tabii ki, bu meslekte sabırlı olmanın önemini vurgulamadan da geçemeyeceğim. İşini çok sevmek, yılmadan yorulmadan çok çalışmak, sebat etmek, yeniliklere ve fırsatlara karşı açık olmak; kısacası işini bir yaşam tarzı haline getirmek, başarıyı da beraberinde getiriyor.

Kaç senedir yurt dışında çalışıyorsunuz?

 3 senedir yurt dışında çalışıyorum.

Ekibiniz kaç kişiden oluşuyor? Restoran yönetirken en çok zorlandığınız konu hangisi?

Bana direk olarak rapor eden 17’si müdür olmak üzere 220 kisilik bir ekipten sorumluyum.

Bildiğim kadarıyla restoranınızda yer bulmak oldukça zor. Bazı geceler otelin önünde uzun kuyruklar olduğunu duydum. Bir gün içinde restoranınızı kaç kişi ziyaret ediyor.?

Otelimiz de Market by Jean Georges, Spice Market by Jean George’s ve La Spiga by Papermoon olmak üzere 3 adet restaurant bulunmakta. Restoranlarımızı  gunde ortalama olarak  750-800 kisi ziyaret etmekte ve bu sayı hafta sonlari 1000 kişiye doğru ulaşmakta.

Dünya'daki en çok keyif aldığınız otellerden bahseder misiniz?

 Shangri – La Tokyo ( Kesinlikle görülmesi gereken bir hotel. Otel restaurantlari ve hotel dekorasyonu oldukça şık ve sofistike)

Hilton Budapest ( Kale icerisindeki lokasyonu ile eski bir hotel  olmasına ragmen, tarihi değeri  ve konumu nedeniyle favori otellerim arasında yer alıyor.)

Yükselen İstanbul restoranlarını nasıl buluyorsunuz? Sizce başarılar mı?

Istanbul kesinlikle dünyadaki en önemli noktalardan birisi. Aslında  İstanbul’un her bir köşesinde bambaska seyler saklı.

Belki diger restoranlara haksızlık etmis olacagim ama kesinlikle her Istanbul ziyaretim de ugradıgım iki noktadan birisi ‘’ ULUS 29 ‘’ve ‘’ZUMA’’.

Doha'da yemeklerinden zevk aldığınız, tasarım harikası restoran isimlerini bizimle paylaşır mısınız?

Market ( International Restaurant ) Spice Market (South East Asian ) ve NOBU ( Japanese Restaurant )

Sizce dünyanın en seçkin ve sıra dışı restoranı hangisi?

Bugüne kadar ki en zevk aldigim restauranlardan birisi Thailand’ta bulunan ‘’GAGGAN ‘’restoranıydı. Yemeklerin sunumundan görseline kadar her sey tek kelimeyle mükemmeldi.

Gençler sizin gibi başarılı yöneticileri örnek alıyor... Yeni yetişen turizm öğrencilerine vereceğiniz öneriler var mı?

Gençlere kesinlikle turizm sektöründe sabırlı olmalarını öneriyorum. Şimdilerde yeni nesil bir an evvel yönetim kademelerinde rol almak istiyor.

Kendilerine yatırım yapsınlar ve bu mesleğin kendilerine yaptıkları yatırımın karşılığını vereceğine inansınlar.

Her zaman 2 yıllık kariyer planına sahip olmak, kişinin kendisine net bir yön tayin etmesi açısından önemli. 

Bir de, otelcilikte çok fazla marka değiştirmelerini tavsiye etmiyorum. Kurumsal bir marka çatısı altında, en az 3-4 sene çalışıp daha sonra transfer imkanlarını değerlendirmelerini öneriyorum.

Favori seyahat destinasyonlarınızdan önereceğiniz otel isimlerini alabilir miyiz?

Hilton Budabest, Shangri la Tokyo, Westin Hotel Venice ve W Barcelona. 

Şu anda Doha'da yaşıyorsunuz. Bu şehir sizi mutlu ediyor mu? Doha'nın en sevdiğiniz zamanı ne zaman?  Türkler için yaşam şartları kolay mı? Burada çalışmayı gençlere önerir misiniz?

Yaklasık 3 senedir burada yasıyorum ve simdilik burada mutluyum. Doha’nın en cok sevdiğim dönemi, Kasım ayından, Haziran ayına kadar olan zamanlar. Çünkü sıcaklar sona eriyor.  Katar halkı Türklere saygı ve sevgi gösteriyor. Yeni nesil turizmcilere Dubai yerine Doha’ya gelmelerini tavsiye ederim.

Sevil Deniz

www.sevildeniz.com

 

 


 
Etiketler: Doha W Hotel, Nebi Ozan Özdemir, Doha, lüks restoranlari Spice Market Doha, genç yetenekler, lüks oteller, genç yöneticiler, ,
 
 
 
 
 Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Sevil Deniz ile Devr-i Alem

E-BÜLTEN KAYIT
Bizden haber almak için mail listemize kaydolun...
   
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Sevil Deniz Tasarım & Kodlama: Pilego