• Sille Rehberi
Sille Rehberi

Sille Rehberi

Evleri, abideleri, kiliseleri, köprüleri, suyolları, mezarlıkları, gelenekleri, görenekleri, el sanatları ile Roma dönemi’nden Cumhuriyet dönemine kadar Anadolu’nun önemli bir merkezi olarak biliniyor Sille. Geçmişte farklı kültürlerin birbiriyle uyum içinde yaşadığı bir büyülü bir yer.

Sille, Konya’nın 8 km kuzeybatısı’nda yer alıyor. En eski bilinen alan, Sızma Höyüğü. M.Ö 8-7. yüzyıla ait Frig Uygarlığı’na ait eserler bulunmuş olup, Efes’den doğuya giden Kral yolu üzerindeki en önemli noktalardan biri Sille.Eski adıyla “Sylata ya da “Sylla”. Aynı yüzyılda Aziz Paul Konya’dan geçtiği sırada Sille’ye uğramış olduğu bir rivayet..

Sille’nin önemi 1071 yılından sonra Selçuklular’ın Konya’yı ele geçirmesiyle ve başkent yapmasıyla daha da artmıştır. Savaşların yanı sıra bölgede yaşanan afetler nedeniyle bölge zaman zaman hasar almış. Kaya oyma yapılmış kiliseler, şapeller, su yolları, camiler görülmeye değer yapılar.       

Dedeman Otel’de keyifli bir sohbet sırasında Sille hakkında duyduklarımdan yaklaşık yarım saat sonra kendimizi Sille‘de bulduk. O kadar çok eser var ki Konya’da zaman yetmiyor bu güzel şehre. Öncelikle bu olanağı sağladıkları için Dedeman Otel’e ve Sille’nin tanıtımında etkisi olan Zerrin Hanım’a ve engin bilgisiyle Sille’yi bize sevdiren Mehmet Kadri Bey’e çok teşekkür ediyorum.

Haci Ali Ağa Hamamı, Sille Kültür Evi v.b  bir çok eser Selçuklu Belediyesi tarafından onarılıp, tarihseverlere kazandırılmış. Yapıların büyük bir kısmı Selçuklu Belediyesi tarafından restore edilerek, yeni nesillere ulaştırılmaya çalışılmış. Bu sosyal sorumlukta emeği geçen tüm kişi ve kurumlara teşekkür etmek lazım. “Ne mutlu bize”. Tarihi dokumuzun gelecek nesillere yansıtılması harika bir başarı.

Sille’yi gezdikten sonra buralarda yüzyıllarca yaşanmış olduğunu ve eserlerin renove edilerek aynı değerde kalmasını görmek inanın eşsiz bir mutluluk. Sille’nin yakın bir zamanda, Anadolu’nun eşsiz turizm merkezlerinden biri olacağından da hiç şüphem yok..

Sille’nin halkı çok misafirperver ve candan. Sizlere hemen yakınlık gösteriyorlar. Ellerinde olan şeyleri hemen sizlerle paylaşıyorlar.

Sille’nin tarihi eserlerinden bahsetme vakti..

Gevale Kalesi

1710 metre yükseklikte Takkeli Dağı’nın zirvesinde yer alıyor. Tarihi Hitit dönemine kadar uzanan kale Konya’nın savunmasında önemli yer almış.

Camiler

Ak Camii

Bulunan bir kitabeye göre; H 1280 / M.1863 tarihnde Bektaşoğlu Mehmet Usta ve oğlu Ahmet Usta tarafından inşa edilmiştir.

Sille’nin en büyük camii olan Ak Camii, görkemli ahşap minber ve kürsülerine sahip. Bu camiinin dışında Çay Camii, Karataş Camii, Mezaryaka Camii, Orta Mahalle Camii, Subaşı Camii, Kurtuluş Camii de bulunmaktadır.

Manastır ve Kiliseler

Ak Manastır

Konya’ya 4 km uzaklıkta ve Takkeli Dağ’ın eteğinde olan manastır, kayalara oturtulmuş ve içinde keşiş hücreleri, ayazma ve çeşitli mekanlar bulunmakta..

Aya Elenia Kilisesi ( Baş Melek Mikhael Kilisesi )

Subaşı Mahallesi’nde Tatköy yol ayrımında bulunan kilise, Bizans döneminde İmparator Konstantin’in annesi Helene tarafından Kudüs yolculuğu sırası’nda inşa ettirildiği biliniyor. Naosta Kubbe’yi taşıyan dört kemerin altına yirmi figür işlenmiş ve harikalar yaratılmış. Muhteşem bir eser.

Koimesis Tes Panagias Kilisesi

Sille’de Dikili Kaya mevkiinde bulunan kilise, üç nefli bazilikal planlı, 2006 yılında yapılan çalışmalarda çeşitli mezarlar bulunmuş. Kemer yüzeylerde freskolara rastlanmış.

Salasorma Mevkii’ndeki Manastır

Salasorma mevkiinde yer alan tek nef’li bir kilise.

Tepe Şapeli ( Süt Kilisesi)

Halk arasında küçük kilise olarak bilinen kilise, sütü erken kesilen annelerin çare olarak burayı ziyaret etmelerinden dolayı 'Süt Kilisesi' adıyla anılmakta..

Sillehan Hotel  ( Sille 0332 244 91 00 )

Güleryüzlü sahipleri, leziz yemekleri, eski dokusunu koruyarak dekore edilmiş odaları ile keyifli  bir otel..

Sillenos Cafe  ( Sille 0332 244 91 91 )

Meydan’da modern dekoru, yöresel yemekleri ve manzarası ile Sille çok keyifli.. Özel yapılmış, meyveli ve gül aromalı Türk kahvelerinnden de almayı unutmayın.

*Geçmiş’den Günümüze Sille Masalları İlker Mete Mimiroğlu ve Nilgün Aydın’ın hazırlamış olduğu harika bir kitap. Okumanızı öneririm.

*İlker Mete Mimiroğlu’nun hazırladığı Sille Kültür Vadisi adındaki kitap çok değerli..

*Lütfen kendinize Sille testilerinden almayı unutmayın.

Konya Sille’deki tarihin eşsiz örneklerini en kısa zamanda görmeniz dileğiyle!

Sevil DENİZ

ww.sevildeniz.com

Tüm Konya- Sille resimlerine instagram hesabımdan ulaşabilirsiniz..


 
Etiketler: Sille, Konya, Konya Dedeman Hotel, Sille Rehberi, Sevil Deniz, www.sevildeniz.com, gezi, seyahat, tatil, sille, rum köyü,
 
 
 
 
 Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Sevil Deniz ile Devr-i Alem

E-BÜLTEN KAYIT
Bizden haber almak için mail listemize kaydolun...
   
Tüm Hakları Saklıdır 2015 © Sevil Deniz Tasarım & Kodlama: Pilego